19 listopada 2015

Zwierzaki na tratwieegmont

"Każdego roku zwierzęta urządzają sobie spływ na tratwie rwącą rzeką, Żadne nie chce przegapić tej zabawy. Niestety, tratwy są małe, a chętnych dużo. Dlatego mysz żeglarz musi ocenić, czy wszystkie się zmieszczą, inaczej któreś z nich wpadnie do wody. Do biegu, gotowi na tratwę!"

O czym mowa? A o nowej grze Egmont, "Zwierzaki na tratwie". Tak jak we wstępie, chodzi o to żeby wszystkie zwierzaki zmieściły się na tratwie, a gracze wcielają się w postać myszy żeglarza i muszą ocenić czy tratwa nie jest czasem zbyt mała.

egmont

Wyposażenie gry:
- 6 tekturowych tratw
- 30 drewnianych zwierzątek (po 3 każdego gatunku)
- 30 kart ze zwierzętami
- 18 żetonów punktów zwycięstwa
- 4 znaczki głosowanie Tak
- 4 znaczki głosowania Nie
- klepsydra

zwierzaki na tratwie

Tratwy i zwierzęta układamy na stosach na stole. Karty tasujemy i kładziemy obrazkami do dołu. każdy z graczy otrzymuje po jednym znaczniku Tak i jednym znaczniku Nie.

Jedną z tratw układamy na środku stołu, a w około niej rozkładamy 10 kart (obrazkami do góry). Na kartach kładziemy odpowiadające im figurki zwierzątek.

zwierzaki na tratwie

Gracze równocześnie tajnie głosują czy na tratwie zmieszczą się wszystkie leżące wokół niej zwierzęta czy nie. Jeśli gracz twierdzi, że tratwa pomieści zwierzęta głosuje na Tak (znacznik zielony), jeśli uważa, że tratwa jest zbyt mała głosuje na Nie (znacznik czerwony). Gdy wszyscy będą gotowi, odwracają równocześnie swoje znaczniki.

Teraz możliwe są trzy warianty:
Jeśli wszyscy głosowali na Tak - dodajemy do leżących już dziesięciu kart kolejną kartę i kładziemy na niej odpowiednie zwierzątko. Ponownie odbywa się głosowanie.

Jeśli wszyscy głosowali na Nie - zastępujemy dowolną kartę nową i kładziemy na niej odpowiednie zwierzę oraz ponownie głosujemy.

Jeśli część graczy zagłosowała na Tak, a część na Nie - ci gracze, którzy głosowali na Tak odwracają klepsydrę, a pozostali próbują w tym czasie (1min) ułożyć zwierzęta z kart tak, by zmieściły się wszystkie na tratwie. Zwierzęta muszą leżeć płasko i nie można kłaść jednego na drugim. Jeśli graczom uda się zmieścić wszystkie zwierzęta zanim piasek się przesypie, otrzymują punkty zwycięstwa.

zwierzaki na tratwie

Jeśli wszystkie zwierzęta zmieściły się na tratwie w wyznaczonym czasie, punkty otrzymują gracze, którzy głosowali na Tak. Jeśli natomiast nie uda im się ułożyć wszystkich zwierzątek, punkty przypadają tym graczom, którzy głosowali na Nie.  Wygrywa oczywiście ten kto zdobędzie najwięcej punktów.

Co o grze "Zwierzaki na tratwie" sądzą najsurowsi testerzy czyli Młodszy i Starszy? Są zachwyceni, przy czym gra zdecydowanie bardziej do gustu przypadła młodszemu choć jest przeznaczona dla dzieci powyżej pięciu lat.

egmont gry

"Zwierzaki na tratwie" uczą podejmowania decyzji, oceny sytuacji i panowania nad emocjami ponieważ dziecko żeby zmieścić wszystkie zwierzątka na tratwie musi opanować emocje i 'pracować' pod presją czasu. Gra wprowadza też pewien element rywalizacji, Młody do upadłego będzie głosował na Tak byle by być tym, który będzie musiał układać zwierzątka.

planszówka zwierzaki na tratwie

Jeśli chodzi o wykonanie gry to nie mamy żadnych zastrzeżeń. Solidne, estetyczne i kolorowe elementy gry to niewątpliwie jeszcze jeden z argumentów przekonujących do zakupy gry :)

Wydawca: Egmont
Nazwa: Zwierzaki na tratwie
Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 5+
Czas gry: 20-30 min.

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam chwile relaksujących gier z dzieciakami

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne!! Wcale mnie to jednak nie dziwi, bo egmont ma same fajne gry :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie mogę się doczekać, aż mój Młody będzie na tyle duży żebyśmy mogli grać.Ta gra wygląda naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę poczekać aż Zośka podrośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gry świetne zajmują czas z którym nie mamy co robić .np,wieczorem gdy już ciemno za oknem...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP