10 kwietnia 2016

Jaki wybrać okap kuchenny?


 
źródło: http://www.sklep.ciarkodesign.pl/

Kiedy urządzaliśmy naszą pierwszą i jak do tej pory jedyną kuchnię, marzyłam, żeby to było miejsce ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Chciałam, żeby nie tylko meble, ale i sprzęty, które się tam znajdą jak najbardziej ułatwiały przygotowywanie posiłków. Chciałam, żeby wybór każdego urządzenia, które znajdzie się w kuchni, był dokładnie przemyślany i jak na tamte czasy i nasze możliwości w zasadzie tak było. Może poza jednym. Kiedy stanęliśmy przed dylematem jaki wybrać okap, nasz wybór stał się totalnie absurdalny.

 

Konstrukcja naszej kuchni nie przewidywała wyciągu w miejscu, w którym znajduje się kuchenka, a zupełnie na przeciwległej ścianie. Wiązałoby się to z poważniejszymi pracami, z których niewiele myśląc, natychmiast zrezygnowaliśmy decydując się na pod szafkowy pochłaniacz. Nie wzięliśmy pod uwagę, że brak możliwości podłączenia okapu do wentylacji wiąże się z wymianą filtrów węglowych, które w przypadku wybranego przez nas modelu są stosunkowo drogie i trzeba je wymieniać dość częśto. W konsekwencji nasz pochłaniacz jest praktycznie nieużywany. Dodatkowo posiada jeszcze jedną wadę, otóż pracuje wyjątkowo głośno, zagłuszając wszystko dookoła :)

Mam nadzieję, że niedługo ponownie stanę przed wyborem kuchennych sprzętów. Tym razem chciałabym, żeby wybór ten był jeszcze bardziej przemyślany. Powiem szczerze, że przeglądając w internecie możliwe do zastosowania rozwiązania w temacie właśnie kuchennych okapów byłam pod wrażeniem jak bardzo na przestrzeni kilku lat zmienił się design. Jeszcze niedawno do wyboru były jedynie klasyczne okapy w formie 'daszku' nad kuchenką lub wspomniane wcześniej pod szafkowe pochłaniacze. Teraz wybór jest o wiele bardziej obszerny, bo niektóre okapy wyglądają wręcz jak nowoczesne dzieła sztuki, przez co również ciężko się na coś zdecydować :)

Na co więc poza oczywiście designem, który powinien nam pasować do wnętrza, powinniśmy zwrócić uwagę?

- Przede wszystkim na umiejscowienie kuchenki. Od tego, czy znajduje się ona pod ścianą, czy na przykład na wyspie kuchennej oraz jakie będziemy mieli możliwości montażu (w szafce nad kuchenką czy w suficie) będzie zależało jaki okap wybierzemy.

- Możliwość podłączenia do szybu wentylacyjnego. Jeśli tak jak w mojej kuchni nie ma takiej możliwości, należy sprawdzić, czy dany okap ma możliwość pracy w formie pochłaniacza.


- Należy również wziąć pod uwagę szerokość kuchenki. Nam przy wyborze nikt o tym nie powiedział, ale teraz już wiem, że okap powinien być szerszy niż kuchenka i powinien znajdować się w konkretnej od niej odległości.

- Głośność - jak wspomniałam mój pochłaniacz pracuje jak przelatujący F16 co zdecydowanie nie zachęca do jego użytkowania. Żeby używanie okapu było komfortowe, jego głośność nie powinna przekraczać 55dBA

- Warto zwrócić szczególną uwagę na wydajność okapu, nie każdy okap, który sprawdzi się w małej kuchni, spełni swoje zadanie również w dużej i przestronnej. Wydajność okapu ściśle wiąże się z metrażem jakim dysponujemy.


- Na koniec tak zwane gadżety, ale wiadomo, że to one często bardzo ułatwiają nam życie. Wiedzieliście, że są okapy, które można obsługiwać nie tylko za pomocą pilota, ale także za pomocą smartfona? Ważny jest też panel oświetleniowy, czy możliwość regulacji wysokości.
W skrócie ma być ekonomicznie, praktycznie, oszczędnie i pięknie bo kuchnia to pomieszczenie, w którym często spędzamy sporą część dnia. Jeśli stoicie przed wyborem okapu to koniecznie poczytajcie, zapoznajcie się z nowinkami, a najlepiej zwróćcie się do fachowca, który pomoże wam w wyborze.  

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony http://www.sklep.ciarkodesign.pl/ .

5 komentarzy:

 1. Nie przeczę, ze w mojej kuchni przydałby się nowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mojej kuchni przydałoby się wszystko nowe poza zmywarką bo ta hula jak ta lala :D

   Usuń
 2. Jak tak patrzę na Twoje propozycje, a na mój to widzę jaka ja klasyczna i staromodna jestem.

  OdpowiedzUsuń
 3. W wystroju wnętrz zawsze stawiam na design, dlatego dla mnie idealny byłby ten z czarnym pierścieniem. Pozdrawiam i zapraszam na https://homebutik.wordpress.com/ :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP