13 maja 2016

Poznaję świat


zielona sowa

Planszówki uczą, rozwijają, bawią i zbliżają. Jeśli choć raz daliście sobie szansę i całą rodziną zagraliście w grę planszową, nie muszę was do tego wszystkiego przekonywać. O tym, że my kochamy planszówki też nie muszę wam chyba mówić, bo ci, co śledzą to, co się dzieje na blogu dobrze o tym wiedzą.
Na naszych półkach królują naprawdę różne gry. Szczególnie cenimy sobie jednak takie, które oprócz świetnej zabawy serwują też solidną porcję wiedzy, którą dzieciaki wręcz chłoną, bo otrzymują ją w prostej i zabawnej formie, zupełnie niekojarzącej się z nauką. Jedną z takich gier jest właśnie "Poznaję świat".

"Poznaję świat" to propozycja wydawnictwa Zielona Sowa. Inne gry z Zielonej Sowy opisałam wam TU. Konstrukcja gry jest bardzo prosta, a w jej skład wchodzi:

- plansza

- 4 pionki

- kostka

- 50 kart z pytaniami

zielona sowa

Plansza symbolizuje świat, a zadaniem graczy jest haj najszybsze jej okrążenie i dotarcie do centrum planszy. Karty z pytaniami tasujemy i układamy z nich stos. Każdy uczestnik to jeden pionek poruszający się po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

zielona sowa

Idąc po planszy, pionki napotykają swego rodzaju pola specjalne. Są to pola oznaczone kolorem fioletowym, różowym bądź gwiazdką. Jeśli pionek stanie na polu fioletowym gracz bierze kartę leżącą na górze stosu i odpowiada na pytanie, które się na niej znajduje. Jeśli uda mu się odpowiedzieć zostaje na tym polu, na którym stoi, natomiast jeśli popełni błąd, cofa się o trzy pola. Pole różowe to nic innego jak utrata jednej kolejki. Natomiast pole z gwiazdką (jeśli jest ono w kolorze pionka) oznacza pole, z którego gracz schodzi na ścieżkę do swego domu, czyli do środka planszy.

Zasady jak widać banalne. Niebanalne są natomiast pytania, tu trzeba jednak wykazać się znajomością geografii. Możemy spotkać się z takim pytaniem jak: "Na którym kontynencie leży Tunezja?", "jaki jest najbardziej wysunięty na północ punkt kuli ziemskiej?" czy "Jak nazywa się najwyższa góra Afryki?". Każda z kart oprócz tego, że zawiera pytanie, zawiera również trzy odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa. Jeśli zdarzy nam się chwilowe zaćmienie i nie będziemy znali odpowiedzi na któreś z pytań albo nie będziemy wiedzieli, czy inny gracz odpowiedział dobrze, z pomocą przyjdzie nam dołączona do gry książeczka, w której zawarte są wszystkie prawidłowe odpowiedzi.

zielona sowa

Książeczka zawiera nie tylko instrukcję do gry i odpowiedzi na pytania z kart, ale również wiele zadań i łamigłówek, które pomogą dziecku przyswoić sobie podstawową wiedzę geograficzną. Mój siedmiolatek wszystkie zadania oprócz jednego, gdzie potrzebował jednak naszego wsparcia, wykonał sam. Nie muszę chyba wspominać, że wiele informacji zostało w jego głowie, choćby nazwy kontynentów czy najbardziej znanych gór, rzek czy wysp. Zresztą również dorośli dzięki tej grze mogą sobie odświeżyć geograficzną wiedzę :)

Nazwa: Poznaję świat.

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Wiek: +6

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: 20-40 min

zielona sowa

5 komentarzy:

 1. Rewelacja! Takie gry to ja lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Młoda jeszcze trochę za mała, ale niebawem na pewno sięgniemy po tę grę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam, chętnie poznam. Bardzo lubię gry, które czegoś uczą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę że przypadnie do gustu adresatom:)

  OdpowiedzUsuń
 5. ostatnio właśnie polubiłam gry i zamówiłam kila nowych pozycji Antkowi na dzien dziecka ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP