17 maja 2016

SamoDzielny


 
egmont

 Kiedy rodzi się dziecko prawie natychmiast marzymy o tym, żeby stało się samodzielne. Oczywiście nie chcemy od razu, żeby spakowało walizki, wyprowadziło się z domu i zaczęło samo się utrzymywać (chociaż tego pewnie też w końcu zapragniemy), ale marzymy, żeby samo się uśmiechnęło, samo postawiło pierwszy krok, samo umiało posługiwać się łyżeczką albo samo się ubrało.


Samo Dzielny, bo tak nazywa się główny bohater książki wydawnictwa Egmont to właśnie taki rezolutny maluch, który każdego dnia uczy się być coraz bardziej samodzielny. Samo ma trzy lata i chodzi do przedszkola. Poza tym jak mówią o nim najbliżsi, jest konsekwentny,wie czego chce i jak sam dodaje, czasem robi awantury.

Samuel, bo tak naprawdę ma na imię nasz bohater, wykorzystuje każdą okazję, żeby czegoś się dowiedzieć albo zdobyć nową umiejętność. Oczywiście nie zawsze wszystko wychodzi mu tak, jak powinno, zresztą otoczenie też nie zawsze mu sprzyja, bo na przykład atakuje go podłoga albo wata tudzież jego ukochana kotka Kluska, ale Samo się nie poddaje.

egmont

Samo to takie odzwierciedlenie typowego trzylatka i na pewno wielu trzylatków utożsamiłoby się z bohaterem książki. Autorka stworzyła naprawdę ciekawą serię ukazującą potrzeby dzieci w tym wieku i problemy, z jakimi się zmagają.

Na końcu każdej książki z serii "Samo Dzielny", znajdują się również wskazówki dla rodziców zwierające na przykład wykaz umiejętności jakie powinien posiadać trzylatek oraz cenne wskazówki jak wspierać dziecko w zdobywaniu przez nie kolejnych umiejętności. A dla samych zainteresowanych na ostatniej stronie jest kolorowanka :)

egmont

Nie mam co prawda w domu trzylatka, ale mój niespełna pięciolatek przeczytał kilkakrotnie każdą z książeczek. Jedyny minus serii to to, że tekst wypowiadany przez Samo, napisany jest językiem trzylatka, który sepleni. Jeśli o mnie chodzi jest to zabieg zbędny tym bardziej w sytuacji, gdy jesteśmy pod opieką logopedyczną i staramy się pozbyć pewnych błędów w wymowie. Skutek natomiast był taki, że przez trzy dni po przeczytaniu książek moje dzieci przy każdej okazji sepleniły ile wlezie :D
Wydawnictwo : Egmont 
Tytuł: "Samo dzielny" ("Samo dzielny - wstaje sam" ; "Samo dzielny - lepiej wie" )
Autor: Zofia Stanecka
Oprawa: twarda


egmont

3 komentarze:

  1. Oj, przydałyby nam się takie uczące samodzielności książeczki, bo mój syn to mały wygodnicki i najlepiej żeby mama wszystko za niego robiła ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje dzieciaki uwielbiają te książeczki :-) A i ja się przy nich uśmiałam nie raz

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP