26 maja 2016

Wakacje z dzieckiem – chusty do noszenia dzieci


 
chusty do noszenia dzieci

Powoli zbliża się sezon urlopowy, więc rodzice dzieci coraz więcej czasu poświęcają na wyszukiwanie miejsc, gdzie można spędzić spokojny urlop z dziećmi. Morze czy góry, pobyt w Polsce czy za granicą, hotel czy agroturystyka? Pytań jest sporo. Wiele z nich jest typowych ze względu na ograniczenia związane z wiekiem maluchów oraz transportem najmłodszych. Są jednak przydatne akcesoria, które uciążliwość wyjazdów z dzieckiem zmniejszają do minimum. Produktem numer 1 wielu rodzin z małymi dziećmi jest chusta do noszenia. Sprawdźmy, jak można ją wykorzystać i skąd biorą się tak entuzjastyczne opinie.

Gdy na świecie pojawiają się dzieci, nawet najbardziej zagorzali globtroterzy stają przed dylematem, od kiedy zacząć wyjeżdżać, dokąd i na jak długo. Obawy o komfort, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka są zupełnie naturalne. Powiększenie się rodziny nie musi jednak oznaczać rezygnacji z dotychczasowych pasji, tym bardziej, że odskocznia od codziennej rutyny z małym dzieckiem w postaci wakacyjnego wypadu przyda się każdemu. Na forach internetowych, gdzie najczęściej szukamy informacji, dokąd jechać, sprawdzamy hotele, atrakcje w okolicy, rodziców dzielących się wrażeniami z wyjazdów można podzielić na dwie grupy. Antagoniści straszą wszystkimi możliwymi konsekwencjami, entuzjaści podkreślają, że warto zachować zdrowy rozsądek i do wyjazdu po prostu dobrze się przygotować, by wspólnie spędzić niezapomniany tydzień czy dwa.

Dobre przygotowanie to podstawa
Sprawdzona baza noclegowa to kluczowa sprawa. W ostatnich latach powstało wiele ośrodków w różnych kategoriach cenowych, które są wyposażone w wiele akcesoriów dziecięcych ułatwiających życie rodzicom dzieci na wakacjach. Łóżeczka z dziecięcą pościelą, plastikowe sztućce, zabezpieczone kontakty, podnóżki i nakładki na toaletę w łazienkach, odpowiednie posiłki, place i sale zabaw, dodatkowe animacje to dziś w rodzinnych hotelach standard. Jak jednak się zorganizować, gdy przyjdzie nam ochota na spacery po okolicy czy pozwiedzanie najbardziej atrakcyjnych miejsc w pobliskich miasteczkach?

Zamiast wózka
Nieocenioną pomocą na wyjazdy są chusty do noszenia dzieci. W wielu wakacyjnych sytuacjach dużo wygodniej jest nosić dziecko w chuście, niż męczyć się z ciężkim i nieporęcznym wózkiem. W muzeum, w środkach komunikacji typu pociąg, metro, na piknikach dziecko w chuście to duża wygoda dla rodziców. Mają malucha zawsze przy sobie i nie muszą martwić się o to, jak i czy wjadą wózkiem, albo niepokoić się o pozostawiony gdzieś pod drzwiami wózek pełen akcesoriów. Dodatkowo, każdy rodzic wie, jak męczące jest noszenie dziecka na rękach.

Chusta do noszenia dziecka uwalnia nas od tych wszystkich problemów. Dziecko jest blisko mamy czy taty, jest spokojne i czuje się bezpiecznie, a cała rodzina może swobodnie korzystać z dobrodziejstw wakacyjnych wyjazdów.

Rodzinny urlop bez stresu
Mimo, że niemowlę oczywiście nie będzie pamiętało szczegółów takiego wyjazdu, to pobyt z rodzicami w nowym miejscu ma pozytywny wpływ na jego rozwój i psychikę. Dobrze zawiązana chusta daje możliwość przebywania razem ciało do ciała przez dowolny czas, a więc tak długo, jak dziecko i rodzic mają ochotę. Można jej używać już dla dzieci od pierwszych dni życia. Prawidłowo zawiązana chusta wspiera bezpieczną pozycję dziecka oraz zapewnia komfort. Znakomicie odciąża osobę noszącą, ponieważ ciężar dziecka jest odczuwany w dużo mniejszym stopniu niż podczas noszenia na rękach.

Podczas noszenia dziecka w chuście należy zadbać o bezpieczną pozycję dziecka. Okrągłe plecy, nóżki delikatnie odwiedzione na boki (w pozycji żabki), ciałko odwrócone przodem to rodzica – to najbardziej podstawowe cechy, które świadczą o tym, że chusta jest dobrze zawiązana.

Wielkim plusem chust do noszenia dzieci jest możliwość ich różnego wiązania adekwatnego do wieku dziecka: w kieszonkę, kangurka czy plecak prosty. Ciekawą alternatywą są również krótkie chusty kółkowe, które szybko się zakłada. Zwykle służą one do noszenia dziecka na biodrze.

Urlopowy wyjazd nawet z małym z dzieckiem naprawdę może być przyjemnością. Przy właściwej organizacji wakacji i zadbaniu o niezbędne, podróżne akcesoria pierwsza wspólna podróż może stać się wstępem do corocznych, rodzinnych wypadów. Dobrej jakości chusta, tkana splotem skośno-krzyżowym, diamentowym czy żakardowym, jest niemal niezniszczalna i może służyć rodzinie przez wiele lat. Kto jeszcze nie ma chusty, z pewnością nie pożałuje wydatku, bo wrażenia z takich wakacji są po prostu bezcenne.


4 komentarze:

 1. Ja nigdy nie mogłam się jakoś skusić na chustę, zawsze mieliśmy nosidełko chociaż i tak rzadko z niego korzystaliśmy :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ze względu na schorzenie kręgosłupa i zakaz od rehabilitantów ( Młoda nie mogła być noszona w chuście) używałam wózka- przyzwyczaiłam się do tego i nie było da mnie kłopotem:) Chusty wyglądają tak ładnie, że może gdyby nie przeciwności losu- nie wiem czy nie skusilabym się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopóki Młody nie siadał chusty były obecne w naszym życiu. Motaliśmy i w Tatrach i nad morzem. Jednak od kiedy siedzi przerzuciliśmy się na nosidło ergonomiczne Manduca. Szybciej, łatwiej, no i teraz nosi także tata, który chusty uważał za zbyt babskie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto się przełamać i spróbować:D Na chustę odważyłam się przy drugiej córce i uwielbiałam w niej usypiać małą. W terenie denerwuje mnie jej wielkość i ostatnio opanowałam nosidło mei tai. Jeszcze przede mną kolejne wyzwanie, a więc noszenie malucha z tyłu. Lubię wózki, ale warto mieć podczas wypraw alternatywę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP