5 czerwca 2016

Pentos - poczujesz się czarodziejem


 trefl

"Wreszcie nadszedł czas wyczekiwanego przez wszystkich Festiwalu Czarów! Podczas tego corocznego pokazu magicznych talentów do walki stajecie Wy, Uczniowie Czarnoksiężnika!. Waszym zadaniem jest łączenie tajemnych składników tak, aby uzyskane z nich mikstury po spożyciu pozwoliły Wam rzucać potężne czary." - To wstęp do instrukcji gry Pentos, która sprawi, że na jakiś czas poczujesz się czarodziejem.


Pentos firmy Trefl to typowa karcianka. W skład gry wchodzi:

45 kart składników (9 kompletów w 5 różnych kolorach)
10 kart specjalnych
instrukcja

Wszystko zapakowane w fajne, solidne i niewielkich rozmiarów pudełko co jest niewątpliwie ogromną zaletą, ponieważ nie ma obawy, że gdy zechcemy zabrać grę na przykład na wakacyjny wyjazd, to karty ulegną zniszczeniu.

trefl

Jak przygotować grę?

Na początku każdej tury po potasowaniu wszystkich kart składników układamy na stole 3 kolumny po 2 karty każda. Każda z kolumn to magiczny kocioł, w którym będziemy w trakcie gry 'mieszać' składniki. Tasujemy również talię kart specjalnych i odkrywamy dwie z nich.

W trakcie swojego ruchu gracz może wykonać jedną z poniższych czynności:
 
- Może dorzucić składniki do kotła.
W tej sytuacji należy do każdego 'kotła' (kolumny) dołożyć po jednym składniku dobieranym z wierzchu talii składników. Jeśli po dołożeniu składników w którymś z kotłów znajdują się co najmniej dwa składniki tego samego koloru i/lub tej samej wartości gracz może wybrać jedną dowolną kartę z danego kotła i wziąć ją na rękę.

- Może skosztować mikstury.
Gracz bierze na rękę wszystkie składniki tego samego koloru lub tej samej wartości z jednego z kotłów.

- Może rzucić czar.
Mamy do wyboru 3 rodzaje czarów: Megalos, który daje graczowi natychmiastowe zwycięstwo. Pentos, kończący aktualnie rozgrywaną turę. Mikros umożliwiający wybór jednej z dwóch widocznych kart specjalnych.

trefl

Gra kończy się, gdy jeden z graczy rzuci czar Megalos lub po zakończeniu trzeciego rozdania. Grając w Pentos, naprawdę na moment poczujesz się czarodziejem :)

Gra dedykowana jest osobom powyżej siedmiu lat i rzeczywiście dla młodszych dzieci może być zbyt skomplikowana. Zagrałam kilka razy z chłopakami i szczerze mówiąc, bardziej określiłabym ją jako grę dla dorosłych. Dobrze sprawdzi się podczas wieczorów, kiedy dzieci zasną, choć w wersji we dwoje traci już swój analityczny urok, bo przy pięciu kolorach na dwie osoby staje się odrobinę banalna. Lepiej wykorzystać ją przy towarzyskim spotkaniu, bo może w nią grać do pięciu osób. Pentos to karcianka niebanalna, wymagająca dobrej pamięci (jeśli zapamiętamy który gracz, jakie karty zbiera, możemy mu popsuć szyki) i analizowania (jeśli gra w nią więcej niż dwie osoby).
 
trefl
 

3 komentarze:

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP