18 lipca 2016

Jakie zachowania zagrażają dziecku, mimo że podróżuje w foteliku?


Najlepiej stosować się do przepisów, aby nie być ukaranym. Trzeba wozić dziecko w foteliku, bo tak jest bezpiecznej. Polskiej jeździe samochodem standardowo towarzyszą takie dwa cele. Na nich jednak ODPOWIEDZIALNOŚĆ się nie kończy. Często równorzędnie popełniamy błędy, które mogą powodować nieodwracalne szkody w zdrowiu lub zagrozić życiu.

 

Jazda bez zapiętych pasów

Taryfikator mandatów określa, że za jazdę bez pasów grozi mandat nawet 300zł. Czym są pieniądze przy utracie zdrowia a częściej życia? Jeśli dziecko bez zapiętych pasów zaczyna ważyć 30-krotność swojej masy w momencie nagłego hamowania lub zderzenia, to co dopiero dorosły człowiek. Znane są przypadki, gdy podczas wypadku drogowego na dziecko zabezpieczone w foteliku spadł inny pasażer. Najbardziej ryzykowna jest sytuacja, kiedy z przodu siedzi dziecko w foteliku a za nim pasażer niezapięty pasami. Siła wyrzucająca dorosłego człowieka do przodu jest ogromna i elementy samochodu, szkło, mogą uszkodzić ciało dziecka.


Jazda w zimowej kurtce

Noszenie obszernego ubrania jest niebezpieczne, ale konieczne jesienią i zimą by nie zmarznąć. Mówi się o tym coraz częściej i wielokrotnie publikowano w mediach testy potwierdzające szkodliwość tego powszechnego zachowania.


Podczas zderzenia czołowego dziecko może wyślizgnąć się z kurtki mimo zapiętych pasów. Dzieje się tak, bo puchowa kurtka to tak naprawdę powietrze. Wydaje się nam, że ściśle zapięliśmy kilku punktowe pasy a tymczasem udowodniono, że w przypadku dzieci naddatek pasa wynosi nawet 10 cm a dla dorosłych - ponad 15 cm! Porównano to zapinając ludzi pasami w kurtce/swetrze, jak i bez. Co ważne dzieci siedziały w dopasowanych do nich i do auta fotelikach. Kilkucentymetrowa różnica na długości pasa pozwala dziecku wyjąć ręce spod zapiętych pasów. Pozostaje tym samym przypięte w połowie ciała, co przy nagłym silnym zgięciu jest bardzo groźne dla zdrowia.


Prawidłowa jazda w zapiętych pasach jest możliwa nawet w samochodach bez ogrzewania. Dla niemowląt stosujemy śpiworek dedykowany do naszego modelu fotelika. Wówczas przechodzi on wszystkie testy bezpieczeństwa wraz ze sprzętem, jaki uzupełnia. Starsze dzieci można najpierw przypiąć pasami a potem ubrać kurtkę zakładając ją plecami na przód. Można też przypiąć dziecko ubrane w rozpiętą kurtkę a następnie zapiąć suwak. Trzecim rozwiązaniem może być przykrycie kocem po przypięciu pasami. Dorośli - powinni sobie poradzić analogicznie w trosce o swoje zdrowie i życie.


Jazda w foteliku bez tapicerki

Nie wszyscy opiekunowie lubią kupować akcesoria dedykowane określonym modelom fotelików. To one jednak gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ najczęściej są poddawane testom wraz z fotelikiem. Podobnie jest z tapicerką. Obszycie jest integralnym elementem fotelika. Jego brak lub zastąpienie nierekomendowanym wyrobem obniża skuteczność fotelika ochronnego. Polecane foteliki samochodowe i rekomendowane akcesoria można sprawdzić w sklepie pod adresem http://www.babyland.pl/pl/list/foteliki-samochodowe


*Artykuł partnera serwisu

3 komentarze:

 1. Cały czas rozkminiam jak można "przypiąć dziecko ubrane w rozpiętą kurtkę a następnie zapiąć suwak".. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy pasach pięciopunktowych jest to dość karkołomne, ale chyba teoretycznie w pewien sposób możliwe. Natomiast moi np. już korzystają z pasów samochodowych i nie ma takiej opcji.
   Widziałam kiedyś program, w którym pokazywano symulację wypadku i jak zachowuje się dziecko zapięte w foteliku i ubrane w kurtkę. Nie powiem robiło wrażenie. Z drugiej strony ciekawe ilu rodziców rozbiera dzieci z kurtek żeby zapiąć je w foteliku.

   Usuń
  2. Jak tak myślę to przy pasach samochodowych to chyba też jest możliwe zapięcie pasa pod kurtką, ale jakoś nie przekonuje mnie, że jest to bezpieczne.

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP