26 sierpnia 2016

Wymienię cię na inny model


źródło: http://demotywatory.pl/

Kiedyś zawarcie małżeństwa kojarzyło się ze wspólnym życiem aż po grób. Obecnie to bardziej umowa cywilno-prawna niż przypieczętowanie szalonej i wiecznej miłości. Jesteśmy pokoleniem 'na chwilę', przyzwyczajeni do jednorazowości i zużywalności. Bez sentymentu wyrzucamy rzeczy, które się zużyły, nie próbujemy niczego naprawiać, bo łatwiej jest kupić nowe. Tak samo robimy z ludźmi...


W Polsce liczba małżeństw nie powala na łopatki, a liczba rozwodów ciągle rośnie. Oczywiście bywają wzrosty i spadki jak na przykład w roku 2014, kiedy to liczba małżeństw wzrosła, a rozwodów spadła, ale są to raczej mało znaczące liczby. I choć rozwód nadal pozostaje na szczycie listy najbardziej stresogennych sytuacji życiowych, to jednak mam wrażenie, że rozwodzimy się 'łatwiej". Pokolenie Ikea żyje tu i teraz, a jeśli coś się psuje, zastępuje to czymś nowym, jeśli napotyka trudności, to nie próbuje ich rozwiązać tylko pociesza się 'nowym gadżetem'. Poniżej znajdziecie cztery opowiedziane mi historie. Cztery historie małżeństw, które rozpadły się z czterech różnych powodów. Poznacie Gosię, której męża przerosło rodzicielstwo, Magdę, która na własne życzenie zrobiła z siebie niewolnicę, Dagmarę, która odeszła przez seks i Joannę, która zagłaskała męża do tego stopnia, że wystąpił o rozwód. Po czyjej stronie leży wina? Czy można było uratować te związki? To pozostawiam już waszej subiektywnej ocenie, mam nadzieję, że podzielicie się nią w komentarzach.

Historia pierwsza. Gośka.

"Gośka była super zadbana. Poznali się z mężem, gdy ona chodziła do liceum, on był od niej 8 lat starszy. Facet dobrze wykształcony, spora szycha, szybko dorobili się wielkiej willi. Gośka nie musiała pracować, miała panią do sprzątania. Bajka. Gdy ja ją poznałam, jej małżeństwo było w fazie podejrzeń o zdradę. Gośka coś tam podejrzewała, w końcu podłożyła w salonie dyktafon i nagrało się jak mężuś świergotał z inną laską. Gośka była skora mu wybaczyć, ale on wybrał o 18 lat młodszą laseczkę. I teraz po prostu szczyt. Okazało się, że on zaczął kręcić z tą panną, gdy Gośka była w połogu. Przez to, że była świeżo po porodzie nie poszła z mężem na wesele, a on na tym weselu przygruchał sobie małolatę. Źle mu było w domu, bo dziecko płakało, Gośka już nie była taką wyrychtowaną, zawsze pachnącą laską. Wiadomo jak to jest, gdy wkracza noworodek do gry. Zdradzał ją prawie dwa lata, tzn. tyle czasu zajęło Gośce odkrycie zdrady. Odszedł do młodej, wielki dom sprzedali. Gośka i dzieci przez kilka miesięcy chodzili do psychologa, bo ani ona, ani starszy syn (miał wtedy z 5 lat) nie mogli sobie poradzić z tą sytuacją."

Historia druga. Magda.

"D był jej wielką, pierwszą miłością. Potrafiła w 5 min rzucić wieczorne drinkowanie z przyjaciółkami i gnać przez pół Polski do niego, wystarczyło, że zadzwonił. Magda zniknęła z naszego życia, bo D był o nią bardzo zazdrosny. Piwo z Beatą? Nie ma mowy, bo na pewno będzie podrywać facetów. Wieczorne pogaduchy z przyjaciółkami? Odpada, bo on nie lubił siedzieć sam. Magda była niewolnicą, ale ona tego tak nie widziała. Dla niej to była oznaka miłości i oddania. Urodziła im się córka, Magda wróciła do pracy, ale czasu dla siebie nie miała. Darek znalazł robotę, która wiązała się z wyjazdami, więc Magda siedziała z córką. Nadal nigdzie nie wychodziła. On znalazł sobie nową, bardziej rozrywkową dziewczynę i się do niej wyprowadził. Magda z córką zamieszkały z babcią."

Historia trzecia. Dagmara.

"To ona znalazła sobie młodszego. Dagę poznałam na studiach, jej córka miała wtedy 6 lat i bardzo mnie dziwiło, że Daga, zamiast spać z mężem spała z córką, a chłop zajmował dziecięce łóżko. Podobno on był drętwy w te sprawy, więc ona wolała ukrywać się za córką. Daga była bardzo zadbana i lubiła spędzać czas poza domem. On za to był typowym domatorem i ciepłą kluchą. Ich rozwód mnie nie zdziwił. Laska poznała młodszego, jurnego chłopa i teraz razem podróżują i ćwiczą."

Historia czwarta. Aśka.
"Typowa matka polka. Jak niedziela to obiad z dwóch dań i ciasto na stole. Jak imieniny to na 20 osób, wszystko szykowała sama i zakupy, i gotowanie, bo mąż zarabiał na dom i nie miał czasu pomagać. Nie miała za bardzo czasu na fryzjera, więc siostra ją czasem farbowała. Piwko ze znajomymi? Odpada, bo T był zazdrosny. Zresztą Aśka nigdy nie miała czasu, a po urodzeniu córki to już nawet przez telefon trudno było z nią pogadać, bo zawsze gdzieś goniła. I ona tak wszystko w biegu, a on sobie odpoczywał u nowej blondyny. I to on wystąpił o rozwód. Aśka nie mogła tego zrozumieć, przecież dbała o dom jak nikt. Teraz z perspektywy czasu cieszy się z takiego obrotu spraw, bo poznała nowego faceta, takiego, dla którego zwolniła, zadbała o siebie, znalazła czas na ćwiczenia itp. Odmłodniała o ładnych parę lat."

10 komentarzy:

 1. Niestety takie historie obecnie często mają miejsce. Temat przykry i trudny!

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim przypadku to ja zostawiłam ale bez wymiany wtedy na nowszy model. Kolejną miłość spotkałaam przez przypadek. Jesteśmy ze sobą już prawie 10 lat i mam zamiar się z nim zestarzeć choć potrafi wyprowadzić mnie z równowagi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak każdy ;) Wiesz, że życzę wam jak najlepiej i już wpraszam się na złote gody :D

   Usuń
 3. Niestety, a do tego dokłada otoczenie, bo nie wspiera w "spróbujcie rozwiązać to razem" a przyklaskuje "masz rację, odejdź, rozwiedź się.." etc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tak się właśnie teraz rozwiązuje problemy niestety, lepiej wymienić niż spróbować naprawić.

   Usuń
 4. Faktycznie, większość małżeństw w dzisiejszych czasach kończy się rozwodem. Nie ma się co dziwić, że ludzie nie chcą się chajtać, bo przecież w razie "W", w razie znudzenia łatwiej się rozstać. Przestaje się wierzyć w prawdziwą miłość for ever, for life... Smutne to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też kiedyś nad tym myślałam, mówi się, że papier nic nie zmienia. Zmienia bo mimo wszystko łatwiej jest trzasnąć drzwiami gdy ten papier nas nie łączy niż wtedy gdy go podpisaliśmy.

   Usuń
 5. Życie pisze takie scenariusze, że nikt przy zdrowych zmysłach nawet by o tym nie pomyślał. Mam bliską koleżankę .....
  pozwolę sobie na link
  https://jagatoja.blogspot.com/2016/03/kobieca-sia.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam i....jestem w szoku. Jak ludzie łatwo i szybko zapominają o tym co wcześniej było dla nich najważniejsze w życiu, przykre :(

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP