11 maja 2017

Wsiąść do pociągu...


egmont

Nie do byle jakiego pociągu. Dzisiaj zabiorę was w podróż Luxtorpedą....

 

Luxtorpeda to pociąg. Przedwojenny pociąg, który ustanowił niepobity dotąd rekord przejazdu na trasie Kraków- Zakopane, który trwał 2 godziny 18 minut. Nota bene dziś w sezonie czasem ciężko w tym czasie pokonać tę trasę samochodem ;) Polska Luxtorpeda to również gra karciana wydana przez wydawnictwo Egmont. To dzięki niej wiem czym była Luxtorpeda, że Syrena 105 to pierwszy model, w którym montowano radio, a pierwszy Dzień Matki obchodzono w Krakowie w 1914 roku.

Polska Luxtorpeda to takie trochę memory z tą różnicą, że oprócz ćwiczenia pamięci, doskonalimy jeszcze swoją wiedzę na temat naszego kraju. Do dyspozycji mamy dwie talie kart: podstawowe i dodatkowe. Każda z talii podzielona jest na siedem kategorii.
W talii podstawowej mamy: dzikie zwierzęta, zwierzęta domowe, rośliny uprawne, potrawy, święta, pojazdy i krajobrazy.
W talii dodatkowej znajdują się: Baśnie i legendy, przywódcy, ważne daty, pomniki, sport, sławni Polacy i trudne słowa.
Oczywiście wszystkie kategorie ściśle związane są z naszym krajem.

egmont

egmont


Gra posiada dwa warianty. Łatwiejszy, do którego należy pierwsze siedem kategorii i trudniejszy, w którym udział bierze drugie siedem. Oczywiście kategorie można mieszać. Wariant łatwiejszy polecany jest wtedy gdy gramy z młodszymi dziećmi, choć mój pięciolatek świetnie radzi sobie również z wariantem trudniejszym.

Na czym dokładnie polega gra?

Na stole w jednej linii rozkładamy karty kategorii. Pod każdą kartą kategorii kładziemy jedną kartę obiektu (dotyczącą danej kategorii) obrazkiem do góry. Resztę kart tasujemy i układamy na stosie obok. Teraz przychodzi czas na zapamiętanie kart obiektów, które znajdują się pod kategoriami. Kiedy wszyscy gracze uznają, że zapamiętali wszystkie karty, zostają one zakryte.

Najstarszy gracz odkrywa pierwszą kartę ze stosu i kładzie ją tak, by była widoczna dla wszystkich grających. W tym momencie wszyscy starają się jak najszybciej podać nazwę obiektu znajdującego się na zakrytej karcie tej samej kategorii. Ten, komu się to udało i zrobił to najszybciej, zabiera kartę, a na jej miejsce wędruje ta karta, która została wzięta ze stosu. Kończy się pierwsza runda, a każda kolejna przebiega dokładnie w ten sam sposób aż do wyczerpania kart ze stosu. Zwycięzcą zostaje ten, kto odgadł najwięcej obiektów, a tym samym stał się posiadaczem największej liczby kart.


egmont


W instrukcji dołączonej do gry znajdziemy opisy każdej z kart obiektów, dzięki którym podczas zabawy, możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z polską kulturą, historią czy przyrodą. Luxtorpeda to świetna alternatywa dla tradycyjnego memory. Ćwiczy pamięć i refleks. Gra jest bardzo dynamiczna, dzięki czemu nie nudzi się, nawet jeśli rozegramy ją kilka razy z rzędu. Rewelacyjnie będzie się nadawała nie tylko na rozgrywki z dziećmi, ale również na wszelkie domówki dla dorosłych graczy.

Wydawnictwo: Egmont
Tytuł: Polska Luxtorpeda
Ilość graczy: 2-8
Wiek graczy: 5-105
Czas: 20min

egmont

1 komentarz:

  1. Wygląda na bardzo fajną grę, ale moje dziecko chyba jeszcze na nią za małe :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP