9 września 2017

Pielęgnacja blizny po cesarce – 3 podstawowe zasady


Gojenie rany po cesarce to proces, który wymaga czasu – podczas zabiegu dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych i macicy. Choć zewnętrzne szwy zostaną zdjęte po około tygodniu, te wewnątrz będą rozpuszczały się znacznie dłużej.

Na początku rana po cesarce będzie zaklejona opatrunkiem, którego nie powinnaś moczyć. Po 2-3 dniach zaleca się zazwyczaj usunięcie opatrunku, aby zapewnić dostęp powietrza do rany, co przyspieszy jej gojenie. Wtedy też możesz już kąpać się pod prysznicem, pamiętając jednak o bardzo dokładnym osuszeniu gojącego się miejsca papierowym ręcznikiem. W pierwszych tygodniach będziesz odczuwać ból po zabiegu i jest to zupełnie naturalne – połóg po cesarskim cięciu trwa znacznie dłużej niż po porodzie naturalnym. Staraj się nie forsować, dając organizmowi czas na regenerację. Blizna po cesarskim cięciu będzie różowa lub nawet czerwona, jednak później zblednie.

Jak pielęgnować świeżą bliznę, aby goiła się prawidłowo? Poznaj 3 ważne zasady.

1. Oczyszczaj ranę


Aż do czasu zagojenia rany, powinnaś oczyszczać ją, przemywając wodą z mydłem – szarym lub przeznaczonym dla dzieci. Czynność tę najlepiej powtarzać dwa razy dziennie. Niekiedy zaleca się także odkażanie rany spirytusem, jednak w tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza.

2. Pamiętaj o odpowiedniej bieliźnie

Wybór właściwej bielizny jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze – delikatna, wykonana z naturalnych materiałów bielizna pozwoli skórze oddychać, a to pozytywie wpłynie na proces gojenia. Po drugie – majtki powinny być na tyle wysokie, aby nie podrażniać rany. W pierwszych dniach po zabiegu możesz zdecydować się na jednorazowe majtki poporodowe.

3. Nie dźwigaj

Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów i staraj się nie przemęczać. Zarówno zaraz po wyjściu ze szpitala, jak i w kolejnych tygodniach nie dźwigaj zakupów, wózka, ostrożnie podnoś też swoje maleństwo – najlepiej w taki sposób, aby nie schylać się w momencie brania dziecka na ręce. To bardzo ważne dla prawidłowego gojenia się ran wewnątrz brzucha.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak powinna być pielęgnowana blizna po cesarce, a także jakich kosmetyków używać do pielęgnacji ciała po porodzie, koniecznie zajrzyj tutaj.


*artykuł zewnętrzny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)

TOP